Technika prowadzenia prac poszukiwawczych przy użyciu wykrywacza metali Armand Wod-Kan 2
Przedstawiony opis zasięgów wykrywacza metali należy interpretować w ten sposób, że im sonda wykrywacza "widzi" coraz większą POWIERZCHNIĘ [a nie masę] przedmiotu metalowego, tym zasięg wykrywacza jest coraz większy. Należy porównać powierzchnię przedmiotu metalowego, którego sami poszukujemy, do powierzchni, jaka jest przedstawiona w poniższym opisie.
Przy poszukiwaniu przedmiotów metalowych z zakresu instalacji wodno kanalizacyjnej, które są typu punktowego - zawory i zasuwy, podane zasięgi są jak najbardziej odpowiednie.
Trochę inaczej przedstawia się sprawa z wykrywalnością przedmiotów metalowych wydłużonych, czyli typu liniowego np rur metalowych. Wtedy sonda wykrywacza "widzi" wycinek danej rury, która znajduje się pod nią, a nie całą długość rury. Przy metalowych ciągach liniowych należy, więc odnieść się do zasięgów w sposób wycinkowy.
Przy lokalizacji rur i linii energetycznych, telefonicznych i gazowych, kiedy jesteśmy pewni z dokumentacji, że dana linia znajduje się w zasięgu naszych prac ziemnych, można w sposób ręczny bądź mechaniczny wybierać ziemię POPRZECZNIE, w stosunku do oczekiwanej linii podziemnej.
Wybór ziemi polecamy wykonywać np. co 20-30 cm i za każdym razem sprawdzać, czy w zasięgu sondy nie wykryto sygnału od linii metalowej.
Do prac lokalizacyjnych polecamy używać słuchawki, które oddzielają sygnał płynący z wykrywacza od hałasu otoczenia np ruch uliczny, wiatr, warkot pracy maszyn ziemnych.
Do lokalizacji wykrywaczem metali polecamy wybrać, spośród grupy, pracownika analitycznego, spokojnego i odpowiedzialnego, który jest w stanie zrozumieć treść instrukcji, przeanalizować sygnał z wykrywacza i właściwie dbać o powierzony mu sprzęt.